הורות

ההורים הינם הדמויות המשמעותיות ביותר בחיי ילדיהם. על כן, ברור כי לפרידה או לגירושי ההורים – השלכות משמעותיות על ילדיהם, אשר נאלצים להתמודד עם השינויים הכרוכים בגירושי הוריהם.

ההורות קושרת בין הצדדים לעולמי עד. עם פרידת הצדדים, עליהם להתמודד עם החלטות רבות הקשורות בילדיהם – מגורים , חינוך, בריאות, רווחה נפשית, רווחה כלכלית וכיוצ"ב. לפיכך, נכונותם של ההורים להמשיך לשתף ביניהם פעולה, הינה קריטית לשמירה על רווחת הילדים וטובתם.

אלא שלא פעם, הקונפליקטים בין הצדדים מובילים לחוסר תקשורת ומריבות על חשבון הילדים.
תחום רגיש זה המקפל בחובו אמוציות רבות ונושאי מחלוקת לא מעטים, למעשה משפיע על עתידה של המשפחה כולה.

אי לכך, ראוי להיוועץ עם עו״ד המתמחה בדיני משפחה ובקיא בנושאים המשפטיים הכרוכים בסוגיה זו.

באין הסכמה בין ההורים באשר לסכום המזונות עבור הקטינים, לא אחת בית המשפט יהיה זה שיכריע בשאלת סכום המזונות.
ככלל, תביעות בענייני מזונות קטינים הינם בסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה, אלא אם שני הצדדים נתנו את הסכמתם לבית הדין הרבני לדון במזונות הקטינים. כלומר: אין לבית הדין הרבני סמכות לדון בתיקי מזונות ללא הסכמת שני הצדדים.

חישוב דמי המזונות נעשה בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי, ותוך בחינת מספר משתנים: גיל הילדים, צרכי הילדים, פוטנציאל ההשתכרות והכנסות ההורים, וכן הסדרי המשמורת.

בעת האחרונה חלו שינויים מרחיקי לכת בחישוב דמי המזונות עבור הקטינים, אשר מושפעים רבות מסוגיית המשמורת המשותפת וזמני השהות עם הקטינים. שינויים אלה מעוררים בין הצדדים מחלוקות רבות מבעבר. 

יש לציין כי פסק דין אשר ניתן בענייני מזונות קטינים הינו סופי, אולם בהתקיים שינוי נסיבות מהותי, ניתן להגיש תביעה להגדלת/הפחתת מזונות בהתאם לנסיבות המקרה.

לדמי המזונות אשר יפסקו עבור הקטינים יש השפעה מכרעת על רווחתם. מורכבות סוגיה זו מחייבת התייעצות עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה אשר לו ידע, ניסיון והיכרות מעמיקה עם התמורות והשינויים שחלו בתחום זה, שיוביל אתכם בבטחה להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור ילדכם.

על הורים המקבלים החלטה לחיות בנפרד, להתגרש או להביא ילדים בהורות משותפת (ללא זוגיות), לקבוע חלוקת זמני שהות עם הקטינים. פירושו של דבר: הסכמה על פרקי זמן קבועים וסדירים בהם כל צד ישהה עם הילדים במהלך השבוע, בחופשות ובחגים.
בעבר הלא רחוק, המשמורת על הקטינים ניתנה בידי הורה אחד (לרוב האם), ולהורה השני (שאינו משמורן) נקבעו זמני שהות עם הקטינים, אשר אפשרו לו לשמור על קשר רציף ויציב עמם. 

יחד עם זאת, בתקופה האחרונה, הסדרי משמורת משותפת, הפכו דבר שבשגרה. אלה קובעים כי שני ההורים לוקחים חלק שווה בטיפול בילדים ובגידולם.
משמורת על הקטינים ככלל, וקביעת משמורת משותפת בפרט, גוררת אחריה סכסוכים רבים ויכול שתהווה מקור למניפולציות ע״י אחד הצדדים, כאשר טובתו של הילד נדחקת הצדה.
על פי החוק, במידה וההורים לא מצליחים להגיע להסכמות בסוגיית המשמורת על הקטינים, ההכרעה תינתן בידי בית המשפט אשר יכריע בעניין.

על כן, בסוגיה קריטית זו, כדאי לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה בדיני משפחה, ומכיר היטב את הפסיקות הרלוונטיות בנושא.

ההתמודדות עם תופעת הניכור ההורי זוכה להכרה הולכת וגוברת בערכאות המשפטיות. 
הניכור ההורי מוגדר כתופעה בה ילד מתנכר לאחד מהוריו, בדרכ׳ על רקע פרידה או גירושין של הוריו. פעמים רבות שהדבר נגרם בעקבות הסתה של הורה אחד כלפי האחר, ללא כל הצדקה אובייקטיבית. לא אחת, מצב זה מתרחש בעקבות יצר נקם של אחד ההורים כלפי האחר.
לתופעה זו ביטויים שונים: החל בגינויים של הילד את ההורה המנוכר והפגנת עוינות כלפיו, וכלה בסירובו להיפגש עם ההורה "הדחוי" ואף ניתוק מוחלט של הקשר עימו.

מצב דברים קשה זה, גורם סבל רב להורה המנוכר, ולתחושת חוסר אונים ואשמה. אם לא די בכך, למצב זה השלכות פסיכולוגיות הרסניות על הילד עצמו, ועל יכולתו ליצור קשרים בריאים בעתיד.
אף אם הילד סבור כי הריחוק מההורה נעשה מבחירתו ומסיבות מוצדקות, הרי שהלכה למעשה הילד חווה סבל וקונפליקט פנימי עז (גם אם אינו מודע לכך).

לזיהוי תופעת הניכור ההורי בשלב מוקדם, יש חשיבות קריטית בפתרון הבעיה. שכן, חלוף הזמן יקשה על החזרת המצב לקדמותו, ויחבל באפשרות לקיים קשר מיטיב בין ההורה לילדו.
לא בכדי בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבני מכירים בתופעה קשה זו ואף מפעילים סנקציות משמעותיות על ההורה המנכר –  מקנסות, הפחתת מזונות ועד העברת המשמורת לידי ההורה המנוכר.

אם יש לך חשש או רמזים לניכור מצד הילד כלפיך, כדאי מאוד להיוועץ בהקדם עם עו״ד העוסק בתחום, על מנת לברר עמו את האפשרויות העומדות בפניך לפתרון הבעיה

תביעת אבהות הינה הליך משפטי הצהרתי אשר עוסק בהוכחת אבהות של גבר על קטין, וכלל היא נעשית באמצעות בדיקה גנטית. להכרזה על הגבר כאבי הקטין ישנן משמעויות רבות, אשר משליכות הן על הגבר והן על הקטין. כך למשל, לגבר מוקנית הזכות להיות מעורב ובעל השפעה בחיי הקטין, ומנגד, מוטלת עליו החובה לשאת במזונות הקטין. 

חשוב לדעת כי במצב דברים בו קיים חשש כי הקטין יוכרז כממזר בעקבות בדיקת האבהות, יכול ותהיה מניעה לקיומה של בדיקה זו.

בשלבי חייו השונים של קטין, אחיו מהווים עבורו דמויות משמעותיות ביותר, והקשרים עימם מהווים חלק מכריע מזהותו. אחים מהווים זה כלפי זה משענת רגשית. לקשר אחים יש חשיבות ממשית לשלמות נפשם וחוסנם, בפרט כשיש קונפליקט בין ההורים. לעתים, בשל סכסוך שנתגלע בין בני זוג, נגרם ניתוק קשר בין אחים. ניתוק מסוג זה מסב נזק רב לקטינים, לתחושת אובדן קשה, ואין ספק כי יש בניתוק זה כדי להשפיע על חיי הקטין בהווה ובעתיד.

אין זה פלא כי חשיבותו של קשר זה בין אחים זוכה להכרה גוברת הן בפסיקתו של בית המשפט העליון והן בספרות המשפטית. עקרון טובת הילד הוא העיקרון המנחה בתובענות הנוגעות לקטינים. עיקרון זה הוא נר לרגלי בית המשפט. במקרה דנן, עקרון טובת הילד מחייב לאפשר לקטינים לקיים את זכותם להיות בקשר מיטיב עם אחיהם.

תחום ההורות בדיני המשפחה הוא עולם ומלואו, עם מורכבויות ומשמעויות רבות, וכולל בתוכו סוגיות רבות נוספות, כגון: תביעת אפוטרופסות, העתקת מקום מגורים, שינוי שם משפחה, תביעת הגירה וכו׳.
משרדנו ניהל מאות תיקים של סכסוכים בתחום דיני המשפחה בהצלחה רבה.
אנו מעניקים לכל מקרה ומקרה את מלוא תשומת הלב, מנתחים את הסיטואציה המשפטית ואת השלכותיה, ובמקביל בונים אסטרטגיה משפטית המתאימה למצב בו נמצא הלקוח.
לאורך כל הדרך, עומדת לנגד עינינו השמירה על הזכויות והאינטרסים של הלקוח וילדיו.

form_icon

לפגישת ייעוץ חייגו 08-9999484 או השאירו פרטים

פנייתך התקבלה, נחזור אליך בהקדם.