שלום בית

החלטה על גירושין היא מן ההחלטות הקשות שעל אדם לקחת. החלטה זו מלווה בכאב רב בפרט כאשר מדובר בפירוק תא משפחתי בו ישנם ילדים קטנים. לא פעם מתלהטות הרוחות והמשבר מחריף שלא בצדק, כך שמשחקי הכוחות הופכים לעיקר.

במצב דברים זה נדחקת הצידה חשיבות השמירה על שלמות המשפחה, תוך התעלמות מהאפשרות לבנות מחדש את הזוגיות ואת הקן המשפחתי בצורה בריאה יותר.

קיימים מקרים בהם על אף המשבר החריף בין בני הזוג, משרדנו מסייע לצדדים להעיר מחדש את הרצון לשמור על התא המשפחתי, ולהגיע לשלום בית. לצורך כך אנו מביאים את הצדדים לידי מציאת עמק השווה, באופן המתבסס על רצון כנה לבנות מחדש את החיים המשותפים.
אפשרות זו יוצרת הזדמנות אמיתית לגשר על הפערים ולשקם את היחסים.

יחד עם זאת, חשוב לשים לב שמא אחד מהצדדים מנצל באופן ציני את ההזדמנות, כצעד טקטי על מנת להשיג יתרון משפטי לביסוס תביעותיו.

על כן, ישנה חשיבות רבה לפנות לעורך דין המתמחה בסוגיה עדינה זו, והיודע לראות את התמונה בכללותה לצורך שמירה על האינטרסים של הצד אותו הוא מייצג.

לעיתים הצדדים חלוקים בדעתם באשר לרצון להתגרש. במקרים כאלה, קיימת האפשרות להגיש תביעה לשלום בית מתוך תקווה לנסות ליישב את ההדורים ולשוב לחיות יחד כזוג נשוי.

תביעה זו ניתן להגיש לבית הדין הרבני בלבד, אשר לו הסמכות הבלעדית לדון בנושא. במסגרת הליך זה, בית הדין רשאי להציע חלופות לשמירה על התא המשפחתי. 

עם זאת, חשוב לציין כי פעמים רבות שהתביעה לשלום בית מוגשת בחוסר תום לב ושלא מתוך רצון כנה להגיע לשלום בית. לפיכך, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הן לצורך הגשת התביעה והן לצורך התגוננות מפניה.

מדור ספציפי מעניק לאישה את הזכות להתגורר בבית בו התגוררה עם בעלה במהלך שנות נישואיהם.
בקשה למתן צו למדור ספציפי ניתן להגיש לבית הדין הרבני בלבד – זאת במסגרת תביעה לשלום בית ומזונות אישה. בהינתן הצו, חל איסור לעשות כל שינוי בסטטוס של הדירה. בכלל זה, חל איסור על הבעל להוציא את האישה מדירת המגורים, לשנות את הבעלות על הדירה, להגיש בקשה לפירוק שיתוף או להציע את דירה למכירה לצד שלישי. 

בסוגיה קריטית זו חשוב ביותר לפנות לעורך דין בשלב מוקדם ככל הניתן, הואיל ולקבלת צו למדור ספציפי יש השלכות כלכליות מרחיקות לכת.

ישנם מצבים בהם בטרם ההחלטה הסופית לפרק את הנישואין, בני זוג מסכימים לתת הזדמנות נוספת לחייהם המשותפים. במקרים כגון אלה, ניתן (ואף רצוי) לערוך הסכם שלום בית ולחילופין גירושין.
הסכם זה מטרתו לעגן את הסכמות הצדדים באשר לניהול חייהם המשותפים של הצדדים מכאן ואילך, באופן שיאפשר לצדדים אפשרות אמיתית לשיקום היחסים. על כן, חשוב שההסכם יתייחס למחלוקות אשר יצרו את הקרע במערכת היחסים קודם לחתימת ההסכם, וייתן להם מענה הולם.
במקביל, על ההסכם להתייחס באופן מפורש לסיטואציה בה מי מהצדדים מחליט כי אינו מעוניין עוד בשלום הבית. 

על מנת להימנע ממחלוקות עתידיות ומאבקים משפטיים מיותרים, חשוב ביותר שההסכם יתייחס לכלל הסוגיות אשר עתידות להתעורר מההחלטה להיפרד, ובכלל זה – גירושין בהסכמה, אופן חלוקת הרכוש, מזונות, משמורת, זמני שהות וכיוצ״ב.

על מנת להעניק להסכם תוקף משפטי מחייב, כדאי לפנות לעורך דין מנוסה אשר ייגבש עמכם את ההסכמות השונות, ויגיש את ההסכם לערכאה שיפוטית אשר תיתן להסכם תוקף של פסק דין.

שלום בית וחיי משפחה תקינים הם ערך עליון. אין ספק כי המאמץ לשמור על שלמות הקן המשפחתי הינו רצוי ומבורך.
כשיחסי הצדדים עולים על שרטון, נפגע התא המשפחתי כולו. בעקבות המשבר, יש מי שייבחר להתגרש בהסכמה, יש מי שייצא למלחמה כואבת, ויש מי שיבחר לפעול לשלום בית.
כך או אחרת, נכון להיוועץ עם עו״ד המתמחה בדיני המשפחה – שיידע להוביל את האדם לכיוון הרצוי והנכון לו ביותר.

form_icon

לפגישת ייעוץ חייגו 08-9999484 או השאירו פרטים

פנייתך התקבלה, נחזור אליך בהקדם.