אלימות במשפחה

תופעה כואבת זו של אלימות במשפחה חוצה מגדרים ומגזרים, והיא כוללת אלימות פיזית, אלימות מילולית, התעללות נפשית והטרדה מאיימת.

דווקא במקום בו בני משפחה אמורים לחוש בטוחים, מוגנים ואהובים, ישנן משפחות בהן הבית הוא מקור לפחד, סבל, אלימות והתעללות.
אלה מותירים אחריהם נזקים פיזיים ונפשיים.

לא פעם שבן משפחה מנסה לשלוט באחר באמצעים אלימים, לעיתים תוך כדי האשמת הצד השני.
למרבה הצער, פעמים רבות שהקורבן מתקשה להודות בכך, וגרוע מכך, אף מרגיש אשם.

סוגיה מורכבת זו מחייבת התערבות של גורמים מסייעים שונים, ולא פעם דורשת פעולות חירום מיידיות.

צו הגנה נועד להגן על אדם הסובל מאלימות פיסית או מילולית ע״י בן משפחה. 
הבקשה לצו הגנה מוגשת לרוב במעמד צד אחד, ולאחריה נקבע דיון במעמד הצדדים. במידה ובית המשפט שוכנע כי מבקש הצו אכן נמצא בסכנה מיידית, יינתן צו ההגנה אשר ימנע מהאדם שנגדו הוצא הצו להיכנס ואף להתקרב לדירת המגורים. עוד יאסור הצו להטריד בכל צורה או דרך את בן המשפחה. 

צו הגנה הינו צו זמני, וככלל ניתן ל-3 חודשים. במקרים מסוימים, ניתן להאריכו לפרק זמן נוסף.
מפר הצו חושף עצמו לסכנה של מעצר משטרתי ואף להגשת כתב אישום נגדו. 

חשוב לדעת כי הגשת בקשה למתן צו הגנה יש להגיש בשל חשש ממשי לשלומו של מבקש הצו ולא כאמצעי להתנקם בבן/בת הזוג. שכן, בקשת סרק יכול ותזכה את הצד שנגדו הופנה הצו, בפיצוי כספי. 

מאחר וישנה חשיבות רבה לעיתוי בו מוגשת הבקשה, רצוי להיוועץ מוקדם ככל הניתן בעו״ד המומחה בטיפול בנושא אלימות במשפחה, על מנת שיציג בפני הנפגע את האפשרויות העומדות בפניו לשמירה על בטחונו.

בקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת מוגשת לבית המשפט כאשר אדם חווה מעשים שיש בהם הטרדה ואיומים על ידי אדם אחר (כאלה הפוגעים בשיגרת חייו, בביטחונו, בפרטיותו, ברכושו, בחופש התנועה שלו וכיוצ״ב).
על פי החוק למניעת הטרדה מאיימת, רשאי בית המשפט לצוות על אדם להימנע מלהטריד את הנפגע, לקיים איתו כל קשר או להימצא במרחק מסוים ממנו.
כאשר הפוגע הוא בן משפחה, לבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה לדון בבקשה ע״פ החוק למניעת אלימות במשפחה. 

במצב דברים בו נפגעת תחושת הביטחון של אדם בשל התנהגות של בן משפחתו (ואף אם מתעורר ספק בלבד), טוב יעשה אם יפנה בהקדם להיוועץ עם עו״ד הבקיא בתחום, על מנת שיכוון אותו באשר לאפשרויות המשפטיות העומדות בפניו כדי להגן על עצמו.

תחום האלימות במשפחה הוא נושא כאוב הגורם לסבל רב לנפגע ויכול להוות סכנה של ממש. בחברה מתוקנת, אין זכות לאיש לפגוע בביטחונו ושלוותו של אחר.
משרדנו מטפל במקרים מסוג זה ברגישות רבה. אנו מעניקות את מלוא התמיכה הנדרשת מתוך הבנת ההשלכות הדרמטיות שיש לנושא זה על חייו של אדם.
אנו מאמינות כי הזכות לחיות בביטחון אישי – פיסי, נפשי ורוחני – היא זכותו של כל אדם באשר הוא.

form_icon

לפגישת ייעוץ חייגו 08-9999484 או השאירו פרטים

פנייתך התקבלה, נחזור אליך בהקדם.