הליך גירושין

גירושין הוא תחום בדיני המשפחה הכולל בתוכו אספקטים רבים המחייבים נקודת מבט מקצועית והכוונה משפטית.

בני זוג הנמצאים בהליך גירושין מתמודדים עם מגוון היבטים בחייהם: רגשיים, כלכליים, משפטיים וכיוצ״ב. על כן, בתקופה רגישה זו מרבית האנשים חווים קונפליקטים וניגוד אינטרסים אל מול בן/בת הזוג. 

במצב בו יש אי וודאות לגבי העתיד, ולכל החלטה יש השפעה קריטית עליכם, מומלץ להיוועץ עם עו״ד המתמחה בתחום דיני המשפחה. שכן אי ידיעת החקיקה והפסיקה, תפגע במימוש האפשרויות העומדות בפני כל אחד מהצדדים, ועלולה להוביל להפסדים כלכליים משמעותיים ולעוגמת נפש רבה.

עורך דין לענייני משפחה הבקיא בסוגיות המשפטיות השונות, יפרוס בפניכם את שלל האלטרנטיבות העומדות בפניכם, ויסייע לכם לקבל את ההחלטות הנכונות תוך שמירה על האינטרסים שלכם.

תביעות גירושין וכתובה מצויות בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני, ולו בלבד מוקנית הסמכות לפסוק בעניין זה.
פרט לכך, מרבית הסוגיות הנובעות ממחלוקות בהליך הגירושין – למעט סוגיות ספציפיות – מצויות בסמכות מקבילה של 2 הערכאות: בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני, כך שכל צד יכול לבחור לאיזו ערכאה לפנות לצורך דיון בסוגיות השונות העולות בהליך הגירושין. סמכות מקבילה זו יוצרת למעשה ״מירוץ סמכויות״ בין הערכאות. פירושו של האמור, הינו כי צד הפועל ראשון נהנה מיתרון בקביעת הערכה אשר תדון בעניינם של הצדדים. 

מצב זה מצריך מאדם העומד בפני הליך גירושין, לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בשלב מוקדם ככל הניתן, על מנת לוודא כי עניינו יידון בערכאה המתאימה בנסיבות המקרה הספציפי.

נושא הרכוש הנצבר במהלך חייהם המשותפים של בני זוג הוא חלק בלתי נפרד מהאתגרים העולים בהליך הגירושין, הוא מעורר מחלוקות רבות בין בני הזוג וגורר אחריו לא מעט ״מלחמות״.
הגם שחוק יחסי ממון קובע חלוקת רכוש שוויונית של הרכוש המשותף שנצבר ע"י בני הזוג בתקופת הנישואין (דירת המגורים, חסכונות, נכסים עסקיים, מוניטין, פנסיה, זכויות סוציאליות ועוד), הרי שישנם מצבים בהם החוק מאפשר חלוקה לא שוויונית של הרכוש הנצבר, כך שאחד הצדדים יקבל יותר מבן זוגו, בהתאם לנסיבות הפרטניות של כל מקרה ומקרה.

במצב דברים בו הצדדים לא חתמו על הסכם ממון בטרם הגירושין, יש חשש ממשי להברחת רכוש על ידי בן/בת הזוג. על כן, נדרש לנקוט משנה זהירות ולפעול בחכמה, תוך היוועצות עם עורך דין המתמחה בתחום המשפחה.

לא פעם שלאחד מבני הזוג יש שליטה רבה יותר על המשאבים הכלכליים המשפחתיים. בסיטואציה מסוג זה, עלול להיווצר חוסר איזון משמעותי בין הצדדים, אשר יפגע בחלוקת רכוש הוגנת, לכשיינתן פסק דין בענייני הרכוש.
לא בכדי החוק מעניק אפשרויות רבות להתמודד עם סיטואציות מסוג זה, העלולות להוביל להברחת רכוש על ידי אחד הצדדים.

לכן, יש חשיבות רבה לפעול, מוקדם ככל הניתן, באמצעות עורך דין לשם שמירה על הרכוש ומניעת הברחתו, בין אם על ידי הוצאת צווי עיקול, בין אם על ידי צווי מניעה וצווים נוספים, אשר ימנעו כל שינוי לרעה במצבת הנכסים המשותפים, ויבטיחו את חלקכם ברכוש.

בנוסף לזאת, חשוב לדעת כי חובות של אחד מבין הצדדים אשר נצברו בנסיבות לא חוקיות שונות ושלא בידיעת בן/בת הזוג, יקוזזו מחלקו של צד זה בחלוקת הרכוש המשותף. כך שלמעשה נמנעת פגיעה בחלקו של בן/בת הזוג השני ברכוש.

התרת נישואין הינו הליך גירושין המתקיים במצב בו זוג אשר התחתן בנישואין אזרחיים מעוניין להיפרד.
במקרה בו בני הזוג אינם משתייכים לאותה הדת, יבוצע הליך של התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה.
יחד עם זאת, במידה ובני הזוג שניהם מאותה הדת, יעשה הליך הגירושין ע״פ הדין האישי אליו משתייכים הצדדים.
כך למשל, אם בני הזוג שניהם יהודים, יבוצע הליך הגירושין בבית הדין הרבני, וזאת למרות שנישאו בנישואין אזרחיים.  

לאור מורכבות זו, אין ספק כי נכון לבצע הליך זה בלווי עורך דין אשר יגיש את התביעה לערכאה המתאימה בנסיבות המקרה, וייצג אתכם בסוגיות העולות בהליך.

אישה הנשואה לבעלה כדת משה וישראל זכאית, במקרים מסוימים, למזונות מבעלה, כל זמן שהצדדים עודם נשואים.

על פי הכלל ההלכתי ״עולה עימו ואינה יורדת״, הרי שכל עוד לא הותר קשר הנישואין, האישה רשאית – בסיטואציות מסוימות – לתבוע מזונות אישה מבעלה, כך שיתאפשר לה לשמור על רמת החיים לה הורגלה במהלך הנישואין. 

כדאי לדעת שגם אישה שאינה זכאית למזונות על פי הדין העברי, יכול ותהיה זכאית למזונותיה מכוח הדין האזרחי.
כך או אחרת, חשוב לפנות לייעוץ משפטי עם עורך דין המתמחה בענייני משפחה.


במקרים בהם, סבל אחד מבני הזוג מהתעללות נפשית או פיסית שנגרמה ע״י אחד הצדדים, ואשר גרמה לנזק מוכח – נפשי או פיסי – לצד זה. 

חשוב להציף סוגיה זו בפני עורך הדין, הואיל וניתן להגיש תביעת נזיקין ולדרוש פיצוי כספי בגין הנזק שנגרם.

לנושאים משפטיים אלו משקל מכריע על העתיד הכלכלי והרגשי של כל אחד מבני הזוג, מכאן גם השפעתם הישירה על רווחתם הנפשית. לא בכדי סוגיות אלה מחייבות ליווי משפטי של עו״ד מקצועי, המתמחה בדיני משפחה – אשר מטרתו העיקרית הינה לשמור על זכויותיו המשפטיות של הלקוח בתחומים אלו.
form_icon

לפגישת ייעוץ חייגו 08-9999484 או השאירו פרטים

פנייתך התקבלה, נחזור אליך בהקדם.